18.12.2018

прес-реліз

 

Сьогодні Правління Національного банку України на чолі з Головою Яковом Смолієм провело підсумкову зустріч із керівниками сорока найбільших банків країни.

 

Під час зустрічі було підбито перші підсумки роботи Національного банку та банківської системи у поточному році та обговорено плани на 2019 рік.

 

"2018 рік став свідченням того, наскільки важливою для забезпечення макрофінансової стабільності та зростання економіки є послідовна та незалежна політика центрального банку. Сьогодні ми бачимо результат – українська економіка поступово відновлюється, інфляція знижується і є передбачуваною, а банківська система – стійкою, докапіталізованою, прозорою та прибутковою, – наголосив Яків Смолій, відкриваючи зустріч. – Саме макроекономічна та фінансова стабільність і відновлення довіри до банківської системи є найвагомішими здобутками Національного банку у 2018 році".

 

Голова Національного банку назвав важливим фактором для досягнення стратегічних цілей НБУ значний прогрес у продовженні співпраці України з Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми Stand-By Arrangement. Очільник НБУ нагадав банкірам, що засідання Ради директорів МВФ щодо співпраці з Україною за новою програмою відбудеться уже сьогодні увечері. Очікується, що у разі позитивного рішення Фонду перший транш за SBA зможе надійти до кінця цього року.

 

У 2019 році Національний банк, за словами Голови, і надалі проводитиме виважену та прогнозовану політику, якої дотримувався попередні три роки. А саме продовжить працювати над забезпеченням цінової і фінансової стабільності та втіленням реформ, пріоритети в яких визначає Стратегія НБУ, затверджена навесні цього року.

 

"2019-й – рік виборів і відповідно підвищеної політичної турбулентності. Незважаючи на це, Національний банк і надалі залишатиметься незалежним та поза політикою", – підсумував Яків Смолій.

 

Про банківський сектор

 

Зі свого боку перший заступник Голови Катерина Рожкова проінформувала присутніх про результати роботи банківського сектору у 2018 році. Вперше з 2013 року банківська система, за її словами, закінчить рік прибутковою: за 10 місяців прибуток становив 14,8 млрд грн.

 

"Для нас важливо, що банківська система зараз залишається не лише прибутковою, але і достатньо ліквідною та капіталізованою. Адекватність капіталу у секторі загалом є вищою за мінімально необхідний рівень. Ті банки, що мають додаткову потребу в капіталі, мають час до 1 квітня 2019 року для виконання своїх планів", – наголосила Катерина Рожкова.

 

Перший заступник Голови нагадала, що Національний банк продовжує впровадження європейських норм регулювання фінансового ринку, які базуються на рекомендаціях Базель ІІІ. Зокрема, мова йде про запровадження кількісних показників у роботі банків, таких як ліквідність чи капітал, а також оцінку бізнес моделей та стандартів корпоративного управління.

 

"До кінця цього року ми плануємо затвердити нове положення про ліцензування банків, яким впровадимо оновлені вимоги до власників істотної участі, оцінки придатності керівників у банку, що виконують ключові функції, а також оптимізуємо окремі процеси. Крім того, з точки зору корпоративного управління банки продовжують за встановленим графіком працювати над імплементацією постанови про систему управління ризиками (постанова №64 від 11.06.2018)", – розповіла перший заступник Голови.

 

У наступному році Національний банк велику увагу приділятиме фінансовому моніторингу в банках.

 

"Ми очікуємо, що наступного року Верховна Рада ухвалить новий закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів…". Він передбачає суттєві зміни, які ми спільно з банківською спільнотою маємо опрацювати для посилення контролю за операціями та забезпечення їх прозорості. У 2019 році Національний банк планує розпочати діагностику систем фінансового моніторингу банків, щоб не допустити їх використання для незаконних фінансових транзакцій", – додала Катерина Рожкова.

 

Про монетарну політику

 

Заступник Голови Національного банку Олег Чурій розповів про рішення щодо переходу до гнучкішого операційного дизайну монетарної політики, який сприятиме кращому функціонуванню трансмісійного механізму і досягненню стратегічної цілі з інфляції на рівні 5% +/-1 в. п. у середньостроковій перспективі.

 

"Упродовж наступного року стан ліквідності банківської системи може бути нестійким: змінюватися від профіциту до дефіциту та навпаки. Крім того, ліквідність може нерівномірно розподілятися між банками. Ми вирішили, що в таких умовах основними операціями мають стати тендери як з розміщення депозитних сертифікатів строком на 14 днів, так і з рефінансування на цей же строк за єдиною ставкою на рівні облікової і без обмеження обсягів", – пояснив Олег Чурій.

 

Про готівковий обіг

 

За словами заступника Голови Сергія Холода, Національний банк активно працює над подальшою оптимізацією готівкового обігу в Україні, зокрема над оновленням номінального ряду національної валюти та реалізацією делегованої моделі готівкового обігу в усіх регіонах України.

 

"Сьогодні уповноважені банки частково забезпечують готівкою більшість регіонів України. Водночас ми рухаємося до нашої стратегічної мети – у перспективі у власності Національного банку залишаться лише два касові центри (у Києві та Львові), що забезпечуватимуть підкріплення готівкою уповноважених банків, банків і CIT-компаній", - зазначив Сергій Холод.

 

Про платіжні системи

 

Крім того, у планах регулятора на наступний рік – модернізація Системи електронних платежів Національного банку, що передбачає можливість здійснення миттєвих платежів у форматі 24/7 і на національному рівні; гармонізація українського законодавства з нормами директив ЄС, реалізація концепції Open Banking та впровадження міжнародних стандартів обміну фінансовими повідомленнями (IBAN та ISO 20022).

 

Також Національний банк продовжить розвивати національну платіжну системи ПРОСТІР.

 

"Національна платіжна система побудована на сучасних алгоритмах, вона забезпечує міжбанківські р2р-перекази, технології захисту, безконтактну оплату тощо. Нещодавно реалізований кобейджинговий-проект між ПРОСТІР та китайською міжнародною платіжною системою UnionPay здатен запропонувати українським банкам нові продукти та посилити конкуренцію на платіжному ринку України. У цьому році термінальна мережа прийому карток національної платіжної системи досягла майже 95%, у перспективі ми прагнемо досягни стовідсоткового показника та зосередитися на емісії платіжних карток ПРОСТІР", – додав Сергій Холод.

 

 

Про Paperless, МСФЗ та внутрішню трансформацію регулятора

 

Заступник Голови Роман Борисенко подякував Незалежній асоціації банків України та комерційним банкам за активну участь у реалізації проекту Paperless, який створює підґрунтя для спрощення порядку здійснення та переведення значної частини банківських операцій в електронний формат. Він наголосив на необхідності розробки та реалізації нового етапу проекту у співпраці з банківською спільнотою.

 

Роман Борисенко також відзначив успішну скоординовану діяльність банків щодо впровадження МСФЗ 9 у 2018 році.

 

Заступник Голови нагадав, що внутрішня трансформація центрального банку продовжується і сфокусована на покращенні процесів та їх автоматизації на основі промислових ІТ рішень. Національний банк прагне щодня ставати кращими для комерційних банків та кінцевого вигодонабувача цінності, яку формує регулятор, – громадянина України.

 

 

 

Довідково:

З 2014 року Національний банк України проводить регулярні щоквартальні наради з топ-менеджерами найбільших 40 банків, у яких зосереджено 96% всіх активів банківської системи.