20.12.2018

прес-реліз

 

Електронний грошовій обіг та безготівкові розрахунки в Україні стали можливим завдяки запровадженню 25 років тому Системи електронних платежів Національного банку України (далі – СЕП).

 

"За 25 років свого існування СЕП зарекомендувала себе як зручна, надійна та безперебійна система. Сьогодні вона повністю задовольняє потреби банківської системи в міжбанківських переказах у національній валюті. Завдяки власній розробці криптографічного захисту та електронного цифрового підпису за ці роки не відбулося жодного втручання у її роботу ззовні", – зауважив Голова Національного банку України Яків Смолій під час урочистої зустрічі з нагоди 25-річчя СЕП.

 

За його словами, розуміючи вимоги часу та потреби банківської спільноти, Національний банк упродовж 25 років удосконалював роботу СЕП, додавав необхідні сервіси та механізми.

"Головною нашою метою є збереження стабільної та продуктивної роботи СЕП", наголосив Яків Смолій.

 

Заступник Голови Національного банку Сергій Холод додав, що банки можуть бути упевнені у надійності системи: "Платежі відбуваються швидко і безпечно. Національний банк робить усе для забезпечення ефективного функціонування системи, водночас розвиваючи та модернізуючи її".

 

Про еволюцію системи та перспективи їх подальшого розвитку розповіли директор департаменту інформаційних технологій Національного банку Володимир Нагорнюк і директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Олександр Яблунівський.

 

Володимир Нагорнюк розповів, що зараз у промисловій експлуатації перебуває вже третє покоління системи.

 

"Світ не стоїть на місці, і СЕП як ключова система міжбанківських переказів в нашій країні має відповідати на сучасні виклики часу та давати поштовх для інноваційного розвитку держави", сказав він.

 

"Платіжна сфера розвивається найбільш динамічно останніми роками. Тому, працюючи над модернізацією системи, ми повинні враховувати світові тенденції. Також структура платежів у СЕП свідчить, що 98% від кількісті усіх платежів – це операції клієнтів банку. Тож маємо орієнтуватися на потреби кінцевих споживачів – підвищувати швидкість і якість проведення платежів та безпеку і конфіденційності фінансової інформації", зауважив Олександр Яблунівський.

 

Серед пріоритетів осучаснення СЕП:

·         переведення на сучасні міжнародні стандарти обміну фінансовими повідомленнями (IBAN та ISO 20022);

·         розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень;

·         докорінне оновлення системи криптографічного захисту інформації Національного банку;

·         запровадження миттєвих платежів.

 

У рамках урочистої зустрічі відбувся також круглий стіл "СЕП: Етапи становлення та виклики сьогодення" за участю фахівців Національного банку безпосередніх учасників розроблення та впровадження системи. Його учасниками стали Віктор Ющенко (Президент України у 2005 – 2010 рр., Голова Національного банку у 1993 – 2000 рр.), Олександр Кірєєв (заступник Голови Національного банку в період запровадження СЕП), Анатолій Савченко (директор департаменту інформатизації в період запровадження СЕП), Віктор Кравець (директор департаменту бухгалтерського обліку в період запровадження СЕП), Ірина Івченко (працювала над захистом інформації у системі), Наталія Лапко (сьогодні заступник директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку), Іван Коваль та Юхим Бендерський (колишні керівники Центральної розрахункової палати).

 

За спогадами учасників круглого столу, у 1993 році треба було принципово змінити ситуацію, адже платіж між суб'єктами господарювання України проходив упродовж 10 – 20 днів. Крім того, масовим стало використання підроблених авізо, що загрожувало не тільки функціонуванню платіжної системи держави, а взагалі її незалежності. Створення СЕП дозволяло одночасно забезпечити економіку грошима, посилити фінансову дисципліну, скоротити паперовий документообіг та обірвати шахрайські схеми. Про надійність СЕП свідчить такий факт: за всі 25 років існування системи жодний карбованець та жодна гривня не були втрачені під час здійснення розрахунків.

 

Отже, тоді Національний банк розробив простий і логічний концепт надійної оптимальної платіжної системи. У стислі терміни вдалося запустити модернову систему, аналогів якій ще впродовж десятиліття не було у сусідніх країнах. За словами Віктора Ющенка, економічний ефект і приріст ВВП України у середині 90-тих років від старту роботи СЕП та суттєвого прискорення обігу коштів навіть зараз важко оцінити. Крім того, завдяки СЕП вдалося також запустити ефективну роботу фондового та валютного ринку.

 

Голова Національного банку Яків Смолій наголосив, що створення СЕП стало вагомим етапом на шляху побудови незалежної України та української банківської системи. Він тепло подякував кожному працівнику Національного банку – і тим, які розробляли СЕП у 1993 році, і тим, які працювали з системою пізніше, і тим, які сьогодні забезпечують її успішне функціонування.

 

Довідково.

5 серпня 1993 року через СЕП пройшли перші електронні платежі. До кінця року практично всі банки України та їх філії були підключені до СЕП.

З початку 1994 року в Україні були повністю скасовані паперові та телеграфні авізо у міжбанківських розрахунках. Країна перейшла на електронні платежі.

Сьогодні СЕП − єдина системно важлива державна платіжна система в Україні, яка надійно і стабільно виконує свої функції.

Через цю систему здійснюється понад 95% міжбанківських переказів у національній валюті в межах України.

Співвідношення обсягу платежів, які проходять за рік через СЕП, до ВВП України становить близько 8,2.