Українська | English

Головна » Глосарій банківської термінології » М

МІЖБАНКІВСЬКІ РОЗРАХУНКИ

МІЖБАНКІВСЬКІ РОЗРАХУНКИ (interbank settlements) – система регулювання та здійснення грошових вимог та зобов’язань, що виникають між банками, їх філіями та клієнтами банків. М.р. призначені для здійснення платіжних трансакцій між банками, обумовлених виконанням платежів їх клієнтів, або власних зобов’язань одного банку перед іншим. На основі М.р.: 1) відбувається завершення розрахунків між суб’єктами господарської діяльності з купівлі-продажу товарів (послуг), цінних паперів тощо; 2) здійснюються розрахунки з фінансовими органами щодо сплати податків та інших обов’язкових платежів; 3) реалізуються фінансово-економічні зв’язки між самими банками щодо виконання взаємних зобов’язань.

 

Основними видами М.р. є: 1) розрахунки на основі організації кореспондентських відносин між банками; 2) розрахунки на основі кореспондентських рахунків, відкритих у центральному банку. Як правило, це повні розрахунки, що виконуються на валовій основі. Їх мож­на характеризувати як платежі-брутто; 3) розрахунки через клірингові установи, які називають платежі-нетто.

 

Формами проведення М.р. є платежі, здійс­нювані з використанням: в) Системи електронних платежів Національного банку (СЕП); б) власних платіжних систем банківських установ; в) прямих кореспондентських відносин між банками.

 

Джерело:

Про платіжні системи та переказ коштів в Україні //
Закон України від 05.04.2001 р. № 2346-ІІІ.

 

  На початок сторінки