Українська | English

Головна » Глосарій банківської термінології » П

ПОВ’ЯЗАНА ОСОБА

ПОВ’ЯЗАНА ОСОБА (related party) – фізична особа, яка за своїм службовим статусом, родинними зв’язками або майновим станом пов’язана з діяльністю та управлінням банком і може одержати певні матеріальні переваги в процесі виконання банком своїх функцій.

 

П.о. можуть бути: 1) керівники банку; 2) власники істотної участі в банку; 3) близькі родичі, чоловік, жінка, діти, батьки керівника або власника істотної участі в банку; 4) афілійовані особи банку, керівники та власники істотної участі в афілійованих особах, а також їх близькі родичі.

 

Угоди, що здійснюються з П.о., не можуть передбачати більш сприятливі умови, ніж угоди, укладені банком з іншими особами. Угоди, укладені банком із П.о. на умовах, сприятливіших за звичайні, визнаються судом недійсними з моменту їх укладення.

 

Більш сприятливими умовами визначаються: 1) прийняття меншого забезпечення виконання зобов’язань, ніж вимагається від інших клієнтів; 2) придбання у П.о. майна низької якості чи за завищеною ціною; 3) здійснення інвестиції у цінні папери П.о., яку банк не здійснив би в інше підприємство; 4) оплата товарів та послуг пов’язаної особи за цінами вищими, ніж звичайні або за таких обставин, коли такі самі товари і послуги іншої особи взагалі не були б придбані.

 

Банк може укладати угоди з П.о., які передбачають нарахування відсотків та комісійних на здійснення банківських операцій, які менші звичайних, та нарахування відсотків за вкладами і депозитами, які більші звичайних, у разі, якщо прибуток банку дозволяє здійснювати це без шкоди для фінансового розвитку банку.

 

Банку забороняється надавати кредити будь-якій особі для: 1) погашення цією особою будь-яких зобов’язань перед П.о. банку; 2) при­-д­бання активів П.о. банку; 3) придбання цінних паперів, розміщених чи підписаних П.о. банку, за винятком продукції, що виробляється цією особою.

 

Джерело:

Про банки і банківську діяльність // Закон України від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ.

 

  На початок сторінки