Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2015 рік

Національний банк підбив підсумки роботи у 2015 році

29.12.2015

прес-реліз

 

29 грудня 2015 року відбулася прес-конференція Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої за підсумками роботи регулятора у 2015 році.

 

Під час заходу вона розповіла про основні досягнення Національного банку України у 2015 році та плани на наступний 2016 рік.

 

Найголовнішим здобутком роботи за останні 12 місяців стала фінансова стабільність в Україні. "Завершено основний етап очищення банківської системи і ми переходимо до її перезавантаження; врівноважено платіжний баланс; стабілізувалася ситуація на валютному ринку, і як наслідок, ми спостерігаємо уповільнення інфляції; покладено край домінуванню фіскальної політики над монетарною та з початку року збільшено міжнародні резерви на 77% до 13.3 мільярда дол США", - зазначила Голова НБУ.

 

Одним із ключових рішень Національного банку за поточний рік є дотримання режиму гнучкого курсоутворення та неповернення до фіксації обмінного курсу. За словами Валерії Гонтаревої, перехід до гнучкого курсоутворення відбувся болісно, адже він збігся у часі з ескалацією конфлікту на сході країни і супроводжувався стрімкою девальвацією гривні на початку року. Та вже сьогодні можна констатувати, що ситуацію на валютному ринку вдалося стабілізувати. Більш того, тривалий час на міжбанку пропозиція валюти переважала над попитом на неї. Завдяки цьому з початку року Національний банк вже купив на міжбанківському валютному ринку 1.6 млрд дол США. Водночас банки купували валюту на готівковому ринку - чиста купівля валюти банками у населення становила 1.5 млрд. дол США.

 

Досягненням поточного року є безумовно і очищення банківського ринку. "Портрет банківської системи кардинально змінено – відбулося очищення великих банків, на які припадає 90% ринку. З початку 2015 року Національний банк вивів із ринку 33 банки. Загалом з початку 2014 року виведено 63 банки – це більше ніж третина банківської системи", – зауважила вона.

 

У цьому році відбулася діагностика 20 найбільших банків для виявлення потреб у докапіталізації. Після консультацій з банками було прийнято рішення про перенесення термінів затвердження планів капіталізації перших 10 банків на місяць – до 1 лютого 2016 року та другої десятки – до 1 квітня 2016 року.

 

Проведено значну роботу щодо розкриття реальних власників банків – рівень прозорості банківської системи зараз становить понад 98%.

 

Удосконалено оцінку заставного майна під кредити рефінансування – зараз для цього процесу залучаються найкращі міжнародні компанії. Валерія Гонтарева наголосила, що сьогодні загальна заборгованість банків за кредитами рефінансування становить 100.5 млрд. грн.: "Наголошу, що за мою каденцію заборгованість банків за кредитами рефінансування та стабілізаційними кредитами знизилася на 8.4 млрд гривень".

 

Вона констатувала поступову стабілізацію у фінансовому секторі та відновлення довіри до банківської системи, про що свідчить зростання на 11.4 млрд. грн. депозитів фізичних осіб у національній валюті в платоспроможних банках.

 

Наразі банківська система є надліквідною: на депозитних сертифікатах Національного банку перебуває понад 76 млрд. грн., на кореспондентських рахунках банків – понад 33 млрд. грн., а загальна ліквідність банківської системи перевищує 109 млрд. грн.

 

Голова Національного банку України зауважила, що регулятор наполегливо працює над розвитком безготівкових розрахунків та скороченням готівкового обігу, що наблизить нашу країну до стандартів життя розвинених країн, знизить масштаби тіньової економіки, сприятиме забезпеченню стабільної роботи банківської системи.

 

За результатами 11 місяців цього року банкнот та монет в готівковому обігу країни було на загальну суму 294.1 мільярда гривень, що майже на 11 млрд. грн. менше ніж на початок 2015 року.

 

Окремим внеском Національного банку в розширення сфери використання безготівкових розрахунків є розвиток локальної національної платіжної системи – оновленої НСМЕП на базі відкритих міжнародних стандартів. У 2015 частка термінального обладнання, яке обслуговує картки НСМЕП на українському ринку, зросла до майже 80%.

 

У році, що минає, багато було зроблено для трансформації Національного банку та реформування фінансового ринку в цілому. Проект трансформації допоможе зекономити у 2014-2016 роках 7.3 мільярда гривень за поточними та капітальними видатками.

 

Окрему увагу Голова Національного банку України Валерія Гонтарева приділила планам на наступний рік. За її словами, до кінця наступного року регулятор планує завершити перехід до режиму інфляційного таргетування, завдяки чому інфляція більше не буде приводом для занепокоєння бізнесу та громадськості, довіра до гривні відновиться, а реальні доходи населення та бізнесу не зменшуватимуться через зростання цін.

 

Коментуючи прогнози щодо курсу гривні, Валерія Гонтарева зауважила, що закладений в державний бюджет на 2016 рік прогноз курсу (на рівні 24.1 грн. за дол. США), є реалістичним. Однак вона наголосила на ризиках, які можуть стати на заваді його реалізації: "Це низхідна динаміка цін на основні сировинні товари українського експорту (сталь і зернові); початок циклу підвищення відсоткової ставки Федерального резерву США, який створитиме напруження на міжнародних ринках капіталу та можливі несприятливі зовнішні умови, пов’язані з девальвацією валют країн –торговельних партнерів".

 

Наприкінці прес-конференції Валерія Гонтарева щиро подякувала колективу та Правлінню Національного банку України за спільну та злагоджену роботу за всіма напрямами діяльності регулятора.

 

Повний текст промови В.Гонтаревої - http://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=25592540&cat_id=72996

 

Фото із прес-конференції - https://www.flickr.com/photos/134562672@N08

 

 


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   29.12.2015