Українська | English

Головна » Прес-центр » НБУ FactCheck » Архів » 2017 рік

Коментар Національного банку щодо звинувачень у виведенні коштів через австрійські банки

У відповідь на звинувачення Національного банку України у виведенні коштів через невеликі європейські, в т.ч. австрійські банки, які надавали «особливі» послуги клієнтам з країн СНД, зокрема, України, повідомляємо наступне.

 

Кореспондентські рахунки в зазначених банках використовувалися для:

штучного роздуття капіталу українських банків. Схема полягала в тому, що банки під виглядом кредитування клієнтів за кордоном відкривали кореспондентські рахунки в таких банках, а потім через низку пов'язаних компаній заводили ці ж кошти собі в капітал у вигляді субординованого боргу;

виведення коштів за кордон.

 

В середині 2014 року залишки 17 українських банків на коррахунках у таких банках-транзитерах становили приблизно 2 млрд. дол. США.

 

Нове керівництво Національного банку тоді ж виявило цю проблему та надало українським банкам час до 1 квітня 2016 року для вирішення питання.

 

Щоб ситуація у подальшому не повторилася, Національний банк розробив низку заходів з метою посилення системи контролю за банківськими операціями за кордоном. А саме:

удосконалив внутрішні нормативні документи. Зокрема, зобов’язав українські банки, які мають залишки на рахунку закордонного банка без інвестиційного рейтингу, під ці активи сформувати 100%-ні резерви. Таким чином, банкам стало невигідно виводити кошти за кордон, щоб потім кредитувати пов'язаних осіб;

запровадив щотижневий моніторинг залишків українських банків на іноземних коррахунках.

 

Також НБУ активно співпрацює з центробанками країн Європи для удосконалення системи обміну інформацією про подібні операції.

 

Зокрема, ще восени 2014 р. Голова НБУ Валерія Гонтарева зустрічалася з Головою австрійського центрального банку, щоб розповісти, які банки на території Австрії займаються такою діяльністю.

 

Результат:

Більше половини суми залишків на закордонних коррахунках українських банків ще в 2015 році було погашено.

На даний момент жоден з діючих українських банків не має кореспондентських рахунків у таких банках-транзитерах.

Зі 17 банків, які користувалися послугами банків-транзитерів, 11 було визнано НБУ неплатоспроможними. Зокрема, це банки «Фінанси та кредит», «Дельта Банк», «Київська Русь», «Михайлівський», «Національний кредит», «Національні інвестиції», «Енергобанк», «Український професійний банк», «Міський комерційний банк», «Інтеграл-банк», «Експобанк». Поверненням розміщених за кордоном коштів неплатоспроможних банків займається Фонд гарантування вкладів в активній співпраці з правоохоронними органами.

 

  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   14.04.2017