Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2017 рік

Бізнес очікує збереження макроекономічної стабільності та пожвавлення ділової активності

12.10.2017

прес-реліз

 

Очікування бізнесу щодо зростання споживчих цін стабілізувалися (на рівні 10% на наступні 12 місяців) на тлі подальшого зниження девальваційних очікувань. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IІI кварталі 2017 року.

 

Продовжують поліпшуватися очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва товарів та послуг (баланс очікувань – 17.5%, порівняно з 14.2% у ІІ кварталі).

 

Третій квартал поспіль керівники підприємств поліпшують очікування щодо пожвавлення ділової активності. Індекс ділової активності підвищився до 117.4% (у попередньому кварталі – 114.3%). Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім будівництва. Найбільш оптимістично налаштовані керівники підприємств переробної промисловості (127.1%), транспорту та зв’язку (122.9%), а також торгівлі (120.2%).

 

За регіонами пожвавлення економічної активності очікують представники бізнесу 21 області України. Найвищі очікування у респондентів Львівської (144.3%) та Вінницької (131.1%) областей. Зниження економічної активності прогнозують лише респонденти Івано-Франківської області (96.2%).

 

Поліпшення прогнозів респондентів насамперед базується на підвищенні оцінок щодо майбутніх інвестиційних видатків, кількості працівників, а також збереженні високих очікувань щодо загальних обсягів реалізації продукції та позитивної оцінки поточного фінансово-економічного стану підприємств.

 

Збереження стабільності на валютному ринку у ІІІ кварталі поточного року сприяло послабленню девальваційних очікувань бізнесу. Очікуваний середній курс гривні зміцнювався другий квартал поспіль – до 28.46 грн./дол. США (у ІІ кварталі 2017 року – 28.68 грн./дол. США). При цьому, частка респондентів, які очікують, що курс гривні впродовж наступних 12 місяців не перевищить 27.00 грн./дол. США, зросла до 21.1% з 14.8% у ІІ кварталі 2017 року.

 

На тлі послаблення девальваційних процесів інфляційні очікування підприємств залишилися практично на рівні попереднього кварталу – бізнес прогнозує зростання споживчих цін у наступні 12 місяців на 10.0% (у ІІ кварталі 2017 року – 9.9%). Частка респондентів, які очікують, що інфляція не перевищить 9.0% або знизиться, становить 40.1%.

 

Основним фактором впливу на зростання споживчих цін в Україні бізнес продовжує визнавати витрати на виробництво. При цьому респонденти відзначили посилення його ролі – 73.1% відповідей порівняно з 70.5% у ІІ кварталі 2017 року.

 

Прискорення зростання обсягів виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців (до 17.5%) очікують підприємства всіх основних видів діяльності. Найбільш оптимістичні підприємства енерго- та водопостачання і торгівлі (баланс відповідей – відповідно 37.5% та 26.9%).

 

При цьому респонденти відзначили збільшення ресурсів виробничих потужностей – баланс оцінок зріс до 4.3% (у ІІ кварталі 2017 року – 1.1%). Найбільшими резервами виробничих потужностей, як і у попередніх опитуваннях, володіють підприємства енерго- та водопостачання (баланс відповідей – 53.1%), найбільший дефіцит залишається у респондентів сільського господарства (баланс відповідей – "мінус" 20.8%).

 

Найвагомішими чинниками, що обмежують спроможність нарощувати обсяги виробництва, бізнес продовжує називати занадто високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали – відповідно 44.9% та 43.4% відповідей (у ІІ кварталі 2017 року – відповідно 46.2% та 39.9%).

 

П’ятий квартал поспіль керівники підприємств позитивно оцінюють фінансово-економічний стан своїх підприємств – баланс відповідей підвищився до 7.2% (у ІІ кварталі 2017 року – 6.1%). Найвищі оцінки серед керівників підприємств сільського господарства, торгівлі та переробної промисловості. Найнижчі оцінки серед респондентів – представників видобувної промисловості, енерго- та водопостачання.

 

Водночас зростає оптимізм опитаних керівників щодо поліпшення фінансово-економічного стану їхніх підприємств у наступні 12 місяців (баланс очікувань зріс до 17.8%). Підвищили очікування респонденти видобувної та переробної промисловості, транспорту та зв’язку, а також інших видів діяльності. Найвищі очікування у підприємств переробної промисловості (баланс відповідей – 28.4%), найнижчі – енерго- та водопостачання ("мінус" 9.7%).

 

Шостий квартал поспіль бізнес високо оцінює перспективи зростання загальних обсягів реалізації власної продукціїбаланс очікувань становить 24.9% (у І кварталі 2017 року – 25.2%). Респонденти всіх видів економічної діяльності, крім будівництва, прогнозують зростання загальних обсягів реалізації продукції. Найвищі оцінки – у підприємств переробної промисловості та торгівлі (баланс відповідей відповідно – 39.1% і 34.5%).

 

Підвищилися очікування бізнесу щодо зростання видатків на машини, обладнання та інвентар – баланс відповідей становить 24.7% (у ІІ кварталі 2017 року – 18.7%). Позитивні прогнози дали респонденти всіх видів економічної діяльності, окрім будівництва. Найбільш оптимістичні очікування серед керівників підприємств транспорту та зв’язку.

 

Другий квартал поспіль зростають очікування підприємств щодо збільшення обсягів залучення іноземних інвестицій – баланс відповідей підвищився до 18.1%, порівняно з 10.3% у ІІ кварталі поточного року.

 

Продовжують посилюватися очікування респондентів щодо збільшення кількості працівників на своїх підприємствах – баланс відповідей підвищився до 5.0% (у ІІ кварталі 2017 року – 2.3%). Розширення штату працівників прогнозують керівники підприємств переробної промисловості, сфери торгівлі, транспорту та зв’язку.

 

Респонденти дещо знизили свої очікування щодо зростання потреби у позикових коштах найближчим часом – баланс відповідей знизився до 37.8% (у ІІ кварталі 2017 року – 38.5%). Найбільше запозичень потребують підприємства будівної галузі, найменше – підприємства сільського господарства (баланс відповідей відповідно 37.8% та 23.3%).

 

Частка підприємств, які планують брати банківські кредити, залишилася практично на рівні попереднього кварталу – 38.5% (у ІІ кварталі 2017 року – 38.2%). Водночас частка респондентів, які мають наміри залучати фінансування у національній валюті, зменшилася до 81.5%. Найбільш налаштовані брати кредити у національній валюті керівники підприємств сільського господарства, торгівлі, енерго- та водопостачання.

 

 

Довідково

 

Опитування проводилося з 04 серпня до 04 вересня 2017 року. В опитуванні взяли участь 670 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань − це відображення лише думки респондентів-керівників підприємств України, а не оцінки Національного банку України.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   12.10.2017