Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2017 рік

У жовтні платіжний баланс зведено з профіцитом, а дефіцит поточного рахунку скоротився

30.11.2017

прес-реліз

 

У жовтні 2017 року дефіцит поточного рахунку очікувано зменшився порівняно з вереснем до 408 млн. дол. США через істотне зменшення виплат за рахунком первинних доходів та подальше зростання переказів. Однак одночасно розширився дефіцит торгівлі товарами, через що порівняно з жовтнем минулого року від’ємне сальдо поточного рахунку збільшилося.

 

Загалом з початку року дефіцит поточного рахунку незначно розширився до 3.3 млрд. дол. США (з 2.9 млрд. дол. США у січні – жовтні минулого року). Це відбулося насамперед  через більші закупівлі продукції машинобудування та енергоносіїв – природного газу та вугілля.

 

Експорт товарів у жовтні становив 3.5 млрд. дол. США. Річні темпи його зростання, попри незначне сповільнення, залишалися на високому рівні (16.7%).

 

   Зростання експорту було підтримане значними обсягами поставок окремих продовольчих товарів, зокрема олій та жирів (їх експорт збільшився на 23.7% порівняно з жовтнем 2016 року) насіння олійних (на 61.9%) та молокопродуктів (на 51%). Однак у цілому зростання експорту продовольчих товарів сповільнилося (до 11.6% у жовтні з 22.5% у вересні) через скорочення поставок кукурудзи внаслідок нижчого урожаю поточного року.

   Зростання вартісних обсягів експорту металургійної продукції прискорилося (до 23.4% р/р) завдяки як підвищенню світових цін, так і прискореному зростанню фізичних обсягів поставок готових виробів з чорних металів за кордон.

   Під впливом зниження світових цін порівняно з попереднім місяцем зростання експорту залізних руд дещо сповільнилося, хоча річні темпи зростання залишилися високими (40.4%).

 

Загалом за січень-жовтень 2017 року експорт товарів зріс на 20.3% порівняно з аналогічним періодом 2016 року. Найбільше в номінальному вираженні збільшився експорт до країн ЄС (на 2.8 млрд. дол. США, або 32.3%) та Азії (на 1.1 млрд. дол. США, або 12.2%). Частка країн ЄС у загальному експорті зросла до 35.2% з 32.0% у відповідному періоді минулого року.

 

Імпорт  товарів у жовтні становив 4.5 млрд. дол. США. У річному вимірі зростання його обсягів прискорилося до 22.4% за рахунок продукції машинобудування та хімічної промисловості.

 

   Так, зростання неенергетичного імпорту прискорилося до 20.5% р/р насамперед за рахунок продукції машинобудування (зростання на 33% р/р). Зокрема, зростання експортної виручки аграріїв в останні роки продовжило стимулювати імпорт техніки сільськогосподарського призначення. Також зріс імпорт легкових автомобілів на 20.9% р/р.

   Обсяги імпорту продукції хімічної промисловості збільшилися на 29.4% р/р переважно за рахунок збільшення обсягів закупівель добрив для потреб посівної кампанії озимих культур.

   Попри незначне сповільнення енергетичний імпорт у цілому зріс на 28.8% р/р. Зокрема вартісні обсяги імпорту вугілля удвічі перевищували минулорічні. Високий попит з боку аграріїв та підвищення світових цін на нафту зумовили зростання вартісних обсягів імпорту нафтопродуктів на 32.5% р/р.

 

З початку року загальний обсяг імпорту товарів зріс на 22%. Найбільше в номінальному вираженні збільшився імпорт із країн ЄС (на 2.9 млрд. дол. США, або 24.8%) та Росії (на 1.5 млрд. дол. США, або 37.0%). Частка країн ЄС зросла з 36.9% у відповідному періоді минулого року до 37.8%, частка Росії − з 12.5% до 14.0%.

 

Чистий приплив за фінансовим рахунком становив 563 млн. дол. США (у жовтні минулого року – 257 млн. дол. США) і був забезпечений операціями приватного сектору.

 

Чисті надходження до приватного сектору в жовтні залишилися на рівні попереднього місяця і становили 0.5 млрд дол. США. Скорочення обсягів готівкової валюти суттєво сповільнилося, водночас зменшилися активи банківського сектору.

 

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій становив 65 млн. дол. США, і ці кошти були практично повністю спрямовані  до реального сектору.

 

У цілому за десять місяців 2017 року чистий приплив за фінансовим рахунком становив 5.3 млрд. дол. США. Зокрема, чистий приплив ПІІ за цей період оцінено в 2.1 млрд. дол. США (22% з яких становили операції переоформлення боргу в статутний капітал).

 

Платіжний баланс у жовтні зведено з профіцитом на рівні 155 млн. дол. США. Це зумовило зростання міжнародних резервів до 18.7 млрд. дол. США станом на 01 листопада 2017 року, що забезпечує фінансування 3.7 місяця майбутнього імпорту .

 

У січні – жовтні 2017 року профіцит платіжного балансу досягнув 2.1 млрд. дол. США, що перевищує профіциту відповідному періоді минулого року.

 

З оновленими даними за підсумками жовтня 2017 року можна ознайомитися в розділі Статистика зовнішнього сектору.

 

Детальніше про макроекономічні тенденції жовтня читайте в "Макроекономічному та монетарному огляді" (листопад 2017 року), який буде опубліковано 30 листопада 2017 року.

 

 


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   30.11.2017