Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2017 рік

Коментар Національного банку України щодо зміни реального ВВП у ІІI кварталі 2017 року

20.12.2017

прес-реліз

 

У IІI кварталі 2017 року економіка України зросла на 2.1% у річному вимірі, незначно сповільнившись з 2.3% р/р у ІI кварталі. Про це свідчать уточнені дані Державної служби статистики України. Сезонно скоригований рівень реального ВВП підвищився на 0.2% порівняно з попереднім кварталом.

 

Темпи зростання реального ВВП відповідали оцінці Національного банку, опублікованій в Інфляційному звіті за жовтень 2017 року.

 

Основним драйвером зростання ВВП у ІІІ кварталі 2017 року очікувано виступав внутрішній попит.

 

      Залишилися високими, хоча і дещо уповільнилися (унаслідок ефекту високої бази порівняння минулого року), темпи зростання інвестицій в основний капітал (15.8% р/р). Це відбулося завдяки покращенню ділових очікувань підприємств та їх високим фінансовим результатам у ІІІ кварталі.

 

      Прискорилося зростання кінцевих споживчих витрат (до 4.9% р/р) насамперед під впливом відновлення зростання витрат сектору загального державного управління (4.3% р/р) на тлі певного пом’якшення фіскальної політики.

 

      Приватне споживання домогосподарств також зросло (на 5.4% р/р), підтримане високими темпами зростання реальної заробітної плати та поліпшенням споживчих настроїв населення (останні знаходилися на значно вищому рівні, ніж рік тому). Разом з тим порівняно з попереднім кварталом приватне споживання демонструвало нижчі темпи зростання, що могло бути зумовлено сповільненням темпів зростання реальної заробітної в умовах прискорення інфляції в ІІІ кварталі.

 

      Також відновилося зростання експорту (6.9% р/р) на тлі сприятливої зовнішньої кон’юнктури та високого врожаю окремих с/г культур. Зокрема прискорилося зростання фізичних обсягів експорту жирів та олії, суттєво збільшилися поставки насіння олійних культур (насамперед ріпаку) за кордон, а також уповільнилося падіння фізичних обсягів експорту чорних металів. Крім того, прискорилося зростання фізичних обсягів транзиту газу. Проте зростання імпорту також прискорилося (до 13.2% р/р) через нарощення енергетичного імпорту (насамперед вугілля, нафтопродуктів) та високий інвестиційний імпорт. У результаті від’ємний внесок чистого експорту збільшився.

 

Значна роль внутрішнього інвестиційного та споживчого попиту у зростанні економіки збережеться й надалі з огляду на високі ділові очікування підприємств та прискорення зростання реальних заробітних плат.

 

Також у цілому сприятливою залишається кон’юнктура на зовнішніх ринках, що знаходить відображення як у динаміці світових цін на сировинні товари, так і високих темпах економічного зростання країн – основних торговельних партнерів України.

 

Однак з огляду на нижчий за очікування врожай пізніх зернових та технічних культур, а також високу базу порівняння минулого року спад у сільському господарстві в IV кварталі 2017 року може бути більш суттєвим, ніж прогнозувалося. Як наслідок,  посилилася ризики, що зростання реального ВВП за підсумками 2017 року може виявитися дещо нижчим за прогноз, оприлюднений в Інфляційному звіті за жовтень 2017 року.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   20.12.2017