Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2018 рік

Банки пришвидшують кредитування малого та середнього бізнесу й населення – Опитування про умови кредитування

22.01.2018

прес-реліз

 

Банки очікують зростання кредитування бізнесу та населення протягом наступних 12 місяців. Найбільш оптимістичні очікування стосуються кредитування малих та середніх підприємств та надання споживчих кредитів. Про це йдеться в аналітичному звіті "Опитування про умови кредитування", оприлюдненому сьогодні Національним банком України.

 

Опитування проводилося з 20 грудня 2017 року до 10 січня 2018 року та стосувалося результатів за ІV квартал 2017 року й очікувань на І квартал цього року та наступні 12 місяців. У ньому взяли участь кредитні менеджери 65 банків, на які припадає 97% загальних активів банківської системи.

 

Протягом наступних 12 місяців корпоративне кредитування збільшиться. Так вважає 72% опитаних банків. Очікування збільшення корпоративного кредитного портфеля зберігаються вже п’ять кварталів поспіль. Нарощення кредитування домогосподарств очікує 67% опитаних – це максимальне значення від початку проведення опитування у 2015 році. Уже традиційно оптимістичні очікування припливу депозитів населення та коштів бізнесу.

 

У ІV кварталі 2017 року три чверті респондентів не змінювали стандарти корпоративного кредитування. Помітно зросла частка схвалення банками заявок на кредити малим та середнім підприємствам. На думку респондентів, основна причина цього – зниження кредитних ставок. Великі банки значно збільшили рівень схвалення заявок на кредити населенню, як на іпотечні, так і на споживчі. Крім зниження відсоткових ставок, цьому посприяло послаблення банками вимог до застави.

 

У І кварталі 2018 року більшість банків очікує, що стандарти кредитування не зміняться або їх буде пом’якшено. Окремі великі банки планують надалі посилювати стандарти корпоративного кредитування, у першу чергу при наданні валютних кредитів.

 

Упродовж IV кварталу попит бізнесу та населення на кредити значно зріс. У малих та середніх підприємств він був здебільшого викликаний зниженням відсоткових ставок, у великих – потребами в оборотному капіталі та інвестиціях. Попит збільшився на всі види кредитів, найбільше – на короткострокові та гривневі кредити. Головними драйверами попиту на іпотечні та споживчі кредити були зниження відсоткових ставок та покращення споживчих настроїв. На I квартал 2018 року 52% опитаних банків очікують зростання попиту на кредити від бізнесу, 33% - на іпотечні кредити, 46% - на споживчі кредити.

 

Банки вважають, що у ІV кварталі 2017 року кредитний ризик підвищився, про це заявили 60% респондентів. Також зросли, але меншою мірою, ризики валютний та ліквідності. Процентний ризик залишається низьким чотири квартали поспіль. Операційний – не змінився. У І кварталі 2018 року банки очікують зростання кредитного, валютного, операційного ризиків. Також, вперше, починаючи з  з ІІІ кварталу 2015 року, очікується зростання процентного ризику.

 

Детальніше з аналітичним звітом, даними анкет та додатковою інформацією про опитування можна ознайомитися тут.

 

Наступне опитування про умови кредитування, що стосуватиметься очікувань на ІІ квартал 2018 року, буде опубліковано у квітні 2018 року.

 

Примітка: в аналітичному звіті “Опитування про умови кредитування” (ІV квартал 2017 року) представлено незважені дані відповідей респондентів, тобто 1 банк = 1 голос.

 

Довідка. Національний банк публікує звіт “Опитування про умови кредитування” щокварталу. Звіт підсумовує результати опитування банків про стан справ у кредитуванні у звітному кварталі та перспективи кредитування на наступні квартал і 12 місяців.  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   22.01.2018