Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2018 рік

Системі електронних платежів НБУ виповнилося 25 років

06.08.2018

прес-реліз

 

25 років тому – 5 серпня 1993 року – через систему електронних платежів Національного банку України (далі – СЕП) пройшли перші електронні платежі. До кінця 1993 року практично всі банки та їх філії були підключені до СЕП, а з початку 1994 року в Україні були повністю скасовані паперові та телеграфні авізо у міжбанківських розрахунках. Це стало відправною точкою запровадження в Україні електронного грошового обігу та безготівкових розрахунків.

 

Усі 25 років функціонування СЕП демонструє свою надійність та ефективність. Сьогодні СЕП − єдина системно важлива державна платіжна система в Україні, яка успішно та повністю задовольняє потреби вітчизняної банківської системи в міжбанківських переказах у національній валюті та надійно і стабільно виконує свої функції.

 

"Зараз можна без перебільшень сказати, що у 1993 році Україна отримала зручну, надійну, продуктивну (і водночас дешеву) систему електронних міжбанківських розрахунків, аналогів якій ще довго не було у решти сусідніх країн", зазначив директор Департаменту інформаційних технологій Національного банку України Володимир Нагорнюк.

 

Міжнародні експерти неодноразово високо оцінювали СЕП, зокрема було визнано відповідність системи у цілому Ключовим принципам для системно важливих платіжних систем (Комітет з платіжних та розрахункових систем Банку міжнародних розрахунків (Базель, 2001).

 

Національний банк забезпечує безперервне, надійне та ефективне функціонування цієї системи.

 

Сьогодні через СЕП здійснюється 97% міжбанківських переказів у національній валюті в межах України, тоді як через кореспондентські рахунки, що відкриті банками в інших банках – 3% таких переказів.

 

Головною метою регулятора є збереження стабільної та надійної роботи СЕП. Проте Національний банк України особливу увагу приділяє розвитку і вдосконаленню системи, упровадженню нових механізмів та засобів для задоволення потреб банківської системи України.

 

Зокрема, наприкінці 2017 року відбулася модернізація СЕП та впроваджено в промислову експлуатацію вже третє покоління системи, спрямоване на розвиток і удосконалення сервісів та ІТ-інфраструктури як для внутрішніх завдань Національного банку, так і насамперед для тих послуг, що Національний банк надає банківській спільноті України.

 

"Наразі триває робота над подальшим розвитком системи, зокрема, йдеться про переведення СЕП на сучасні міжнародні стандарти обміну фінансовими повідомленнями і впровадження нових інноваційних інструментів безготівкового переказу коштів. У першу чергу, йдеться про впровадження стандартів IBAN та ISO 20022, що передбачає сучасний технологічний інструментарій (XML), наскрізну обробку платежів, нові функціональні можливості, гармонізацію системи з європейськими та міжнародними платіжними інфраструктурами, директивами та стандартами", розповів Володимир Нагорнюк.

 

Він також додав, що серед пріоритетів осучаснення СЕП – запровадження миттєвих платежів; створення підґрунтя для цілодобової роботи системи у форматі 24/7; докорінне оновлення системи криптографічного захисту інформації Національного банку; розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень.

 

"Усі ці новації значно підвищать швидкість, якість і надійність проведення платежів, безпеку і конфіденційність фінансової інформації, а також сприятимуть інтеграції України до європейського платіжного простору, вільному руху капіталів та іноземних інвестицій", пояснив директор Департаменту інформаційних технологій Національного банку.

 

 

Довідково.

 

Станом на 01 липня 2018 року учасниками СЕП є 177 установ – Національний банк, всі банки України та їх філії, Державна казначейська служба України та її управління обласного рівня. Ця система забезпечує здійснення розрахунків у межах України між банками як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків та інших учасників системи.

 

У першому півріччі 2018 року СЕП оброблено 168 579 тис. початкових платежів на суму 12 трлн грн, у тому числі:

у файловому режимі – 168 174 тис. початкових платежів на суму 7,6 трлн грн;

у режимі реального часу – 405 тис. початкових платежів на суму 4,5 трлн грн.

 

У першому півріччі 2018 року в СЕП у середньому за день оброблялося 1 382 тис. початкових платежів на суму 100 млрд грн.

94% від загальної кількості усіх початкових платежів надіслана до системи банками України та їх філіями.

 

Середньоденний залишок коштів на рахунках учасників СЕП становив 60,81 млрд грн, а середньодобовий коефіцієнт обігу коштів за рахунками учасників системи – 1,64.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   06.08.2018