Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2018 рік

Коментар Національного банку України щодо зміни реального ВВП у ІІ кварталі 2018 року

20.09.2018

прес-реліз

 

Українська економіка пришвидшила зростання з 3,1% у І кварталі до 3,8% у ІІ кварталі 2018 року у річному вимірі. Порівняно з попереднім кварталом зростання ВВП становило 1,0% сезонно-скориговано. Про це свідчать розгорнуті показники ВВП за IІ квартал 2018 року, опубліковані Державною службою статистики України.

 

Фактичні темпи зростання реального ВВП у ІІ кварталі 2018 року були вищими за очікування Національного банку, опубліковані в Інфляційному звіті за липень 2018 року (3,2% р/р). Відмінність між прогнозом Національного банку та фактичним показник пояснюється насамперед раннім стартом збору врожаю цього року. За вирахуванням цього чинника динаміка реального ВВП у цілому відповідала очікуванням Національного банку.

 

Загалом основним рушієм зростання реального ВВП очікувано залишається внутрішній попит, насамперед споживчий.

 

Споживчий попит продовжував впевнено посилюватися. По-перше, суттєве зростання споживання продемонстрував сектор державного управління (на 11,0% р/р порівняно зі зниженням на 1,4% р/р у попередньому кварталі). Це зумовлено істотним вищими видатками на субсидії населенню на оплату послуг ЖКГ через нижчу температуру та довший опалювальний сезон цього року порівняно з минулим.

 

 

 

По-друге, продовжує збільшуватися приватне споживання домогосподарств. За підсумками ІІ кварталу українці наростили споживчі витрати на 4,2% р/р внаслідок зростання реальної заробітної плати, грошових переказів в Україну та пенсій (зокрема через підвищення пенсійних виплат військовослужбовцям), а також поліпшення споживчих настроїв населення.

 

 

Зростання валового нагромадження основного капіталу (ВНОК) незначно уповільнилося. Однак його темпи залишилися значними (14,2% р/р) завдяки високим діловим очікуванням підприємств, а також нарощенням капітальних видатків бюджету, у тому числі в проекти розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури. Натомість стримані фінансові результати підприємств за підсумками І півріччя.

 

 

Від’ємний внесок чистого експорту у зростання ВВП скоротився до 1.7 в. п. Попри падіння у II кварталі 2018 року обсягів експорту зернових на тлі вичерпання запасів та нижчого врожаю ранніх зернових культур, у цілому темпи зростання експорту товарів та послуг в реальному вимірі зросли на 0,1% р/р (порівняно з падінням на 9,9% р/р у попередньому кварталі). Найбільш відчутно прискорилось зростання за рахунок експорту інших продовольчих товарів, руд та чорних металів. Втім, також відновилося і зростання обсягів імпорту товарів та послуг у II кварталі (на 3% р/р порівняно з -5,4% р/р у I кварталі).

 

 

У розрізі галузей – найбільш помітно у ІІ кварталі покращилися показники сільського господарства. Завдяки більш ранньому початку збору зернових культур порівняно з минулим роком зростання валової доданої вартості (ВДВ) сільського господарства суттєво прискорилося – до 19,3% р/р порівняно з -0,5% р/р у попередньому кварталі.

 

Ефект низької бази порівняння – в результаті припинення торгівлі з неконтрольованими територіями (НКТ) та захоплення підприємств на тих територіях у минулому році – зумовив прискорення зростання ВДВ енергетичного сектору (на 6,9% р/р). Водночас на тлі ремонтів на кількох великих підприємствах гірничо-металургійного комплексу темпи зростання переробної промисловості уповільнилися до 2,0% р/р, а добувної – до 0,7% р/р.

 

Збереження високих темпів зростання споживчого попиту зумовило прискорення зростання ВДВ більшості секторів послуг, зокрема транспорту, охорони здоров’я, мистецтва, спорту, розваг та відпочинку.

 

Нагадуємо, відповідно до опублікованого у липні 2018 року макроекономічного прогнозу, Національний банк очікує, що у поточному році зростання реального ВВП пришвидшиться до 3,4%. Оновлений макроекономічний прогноз буде оголошено під час чергового прес-брифінгу з питань монетарної політики 25 жовтня 2018 року та опубліковано в Інфляційному звіті 1 листопада 2018 року.

 


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   20.09.2018