Українська | English

Головна » Прес-центр » Архів новин » 2018 рік

Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у жовтні 2018 року

12.11.2018

прес-реліз

 

У жовтні 2018 року споживча інфляція прискорилась до 9,5% р/р (8,9% р/р у вересні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,7%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики.

 

Показник ІСЦ в жовтні відповідав прогнозу , опублікованому в "Інфляційному звіті (жовтень 2018)" Національного банку. Як і очікувалося, фундаментальний інфляційний тиск залишився значним, що пов'язано зі збільшенням витрат, у тому числі на оплату праці, та стійким внутрішнім попитом. Також очікувано посилився вплив на внутрішні ціни унаслідок підвищення світових цін на енергоресурси та зернові.

 

      Базова інфляція у жовтні прискорилася незначно – до 8,8% р/р, що також відповідало прогнозу Національного банку. Динаміку цього показника зумовило, перш за все, зростання цін на послуги під впливом подальшого зростання виробничих витрат, зокрема на оплату праці, а також тиску з боку споживчого попиту. Так, прискорилося зростання вартості послуг перукарень, кабельного телебачення, окремих послуг з ремонту та утримання житла, мобільного зв’язку тощо.  

 

Незмінними в жовтні були темпи зростання цін на непродовольчі товари. Подорожчання окремих товарів тривалого споживання (будівельних матеріалів, побутової хімії, ювелірних виробів тощо) було нівельоване здешевленням інших товарних позицій з цієї ж категорії (зокрема, телевізорів та мобільних телефонів).

 

Динаміка цін на продукти харчування з високим ступенем обробки також практично не змінилася в жовтні. З одного боку, через подорожчання борошна прискорилося зростання цін на макаронні, кондитерські, здобні вироби. З іншого – уповільнилися темпи подорожчання м’ясних і молочних продуктів.

 

      Зростання цін на сирі продукти харчування у жовтні прискорилося (до 1,6% р/р), однак було не таким швидким, як було закладено в прогнозі Національного банку. Так, зберіглося падіння цін на фрукти завдяки гарному врожаю цих культур, передусім яблук. Крім того, меншим, ніж очікувалося, було зростання цін на овочі, у тому числі через розширення пропозиції тепличних овочів. Однак у жовтні збільшилися темпи зростання цін на овочі борщового набору, оскільки протягом першої половини місяця все ще спостерігався їх дефіцит на ринку через більш пізній збір врожаю.

 

      Темпи зростання адміністративно регульованих цін збільшилися (до 14,6% р/р) та були вищими за жовтневий прогноз. Через підвищення мінімальних цін прискорилося подорожчання алкогольних напоїв, а вартість проїзду у автодорожньому транспорті зросла унаслідок підвищення світових цін на паливо та подальшого тиску з боку витрат на оплату праці. Крім того, з 1 жовтня були підвищені тарифи на залізничні пасажирські перевезення.

 

      Зростання цін на паливо прогнозовано прискорилося (до 24,5% р/р) на тлі стрімкого зростання світових цін на нафту та послаблення обмінного курсу гривні у попередні періоди.

 

Зважаючи на опубліковані дані, Національний банк вважає ризики для прогнозу інфляції, оприлюднені в Інфляційному звіті за жовтень 2018 року, збалансованими та відповідно очікує, що на тлі підвищення адміністративно-регульованих цін і тарифів інфляція досягне 10,1% р/р на кінець 2018 року. У середньостроковій перспективі передбачається поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5,0% р/р ± 1 в.п.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   12.11.2018