Національний банк України

МОНЕТАРНИЙ ТРАНСМІСІЙНИЙ МЕХАНІЗМ
[повернутись

МОНЕТАРНИЙ ТРАНСМІСІЙНИЙ МЕХАНІЗМ (monetary transmission mechanism) процес передачі змін у використанні інструментів монетарної політики центрального банку на фінансовий сектор економіки, а у подальшому – на макроекономічні змінні на основі використання певних каналів і зв’язків прямої та зворотної дії.

 

Реалізація монетарної політики на основі М.т.м. відбувається шляхом змін у застосуванні відповідних інструментів. Зміни в інструментах монетарної політики змінюють монетарні умови, які впливають на першому етапі дії М.т.м. на фінансовий сектор економіки, зокрема на процентні ставки на міжбанківському, депозитному, кредитному ринках, на ціни на ринку цінних паперів, курс національної валюти, що позначається на переміщенні капіталу в сегментах фінансового ринку. На другому етапі дії М.т.м. зміни у фінансовому секторі передаються на реальний сектор (на заощадження, споживання, інвестиції, чистий експорт), що в кінцевому рахунку позначається на рівні зайнятості, виробництва та ціновій стабільності.

 

Основними каналами М.т.м. є канали: обмінного курсу (валютний), процентний (процентних ставок), кредитний, цін активів, очікувань (довіри) та монетарний (грошовий). Загальна реакція економіки на грошово-кредитну політику центрального банку є результатом сумарної дії всіх каналів М.т.м.

 

Джерело:

1.Міщенко В.І. Монетарний трансмісійний механізм в Україні /
В.І. Міщенко, О.І. Петрик, А.В. Сомик, З.С. Лисенко. –
К.: Центр наукових досліджень Національного банку України, 2008. – 144 с.

 

 

[повернутись