Національний банк України

Тенденції серпня: платіжний баланс зведено з профіцитом, збільшується приплив прямих іноземних інвестицій
[повернутись

29.09.2017

прес-реліз

 

За попередніми даними в серпні 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу зменшився до 226 млн. дол. США (з 597 млн. дол. США у липні). Цьому сприяли скорочення дефіциту торгівлі товарами та збільшення додатного сальдо торгівлі послугами.

 

За підсумками січня – серпня 2017 року дефіцит поточного рахунку розширився лише на 0.3 млрд. дол. США порівняно з минулим роком та становив 2.1 млрд. дол. США. Розширення дефіциту стримувалось завдяки сприятливій зовнішньоекономічній кон’юнктурі, високому врожаю минулого року, подальшому зростанню експорту послуг (насамперед, на тлі збільшення обсягів транзиту газу) та збільшенню грошових переказів. Ці чинники змогли компенсували вплив від припинення торгівлі з неконтрольованими територіями  та значніших обсягів закупівлі природного газу.

 

Експорт товарів у серпні становив 3.3 млрд. дол. США. У річному вимірі його зростання прискорилося до 12.8% (з 9.3% у липні) головним чином завдяки нарощенню поставок олії та насіння олійних культур.

У серпні відбулося тимчасове зниження обсягів експорту зернових культур через зменшення попиту в окремих країнах на тлі високих власних врожаїв. У той же час, зовнішні поставки інших продовольчих товарів продовжили зростати високими темпами, тим самим забезпечивши збільшення експорту за цією категорією на 17.5% у річному вимірі.

Завдяки зростанню світових цін, а також переорієнтації металургійних заводів на інші джерела поставок сировини після розриву торгівельних зв’язків на сході країни, вартісні обсяги експорту металургійної продукції в серпні збільшилися на 8.1% р/р.

За вісім місяців поточного року експорт товарів зріс на 21.0% порівняно з відповідним періодом минулого року (за січень - серпень 2016 року скоротився на 10.1%). Найбільшим торговельним партнером України залишаються країни ЄС, частка яких у загальному експорті товарів досягла 35.0%.

 

Імпорт товарів у серпні становив 4.2 млрд. дол. США. У річному вимірі темпи його зростання сповільнювалися третій місяць поспіль, до 10.4%.

Зокрема, на тлі підвищення бази порівняння різко скоротились обсяги імпорту енергоносіїв (до 30.1% р/р з 57.8% р/р у липні). Фізичні обсяги імпорту природного газу залишалися значними (1.2 млрд. м3), проте в річному вимірі були на 12.7% нижчими, через активізацію закупівель у серпні минулого року.

Імпорт інших видів палива продовжував зростати високими темпами. Так, вартісні обсяги імпорту вугілля вдвічі перевищували минулорічні через його дефіцит на внутрішньому ринку. Також, до 28.3% р/р прискорилось зростання вартісних обсягів закупівлі нафтопродуктів, на тлі поступового підвищення світових цін на нафту.

У той же час, через високу базу порівняння сповільнився імпорт неенергетичних товарів (до 5.4% р/р), насамперед – продукції машинобудування.

Загалом, за вісім місяців поточного року імпорт товарів зріс на 22.1% порівняно з відповідним періодом минулого року за рахунок значних обсягів закупівель енергоносіїв та продукції машинобудування сільськогосподарського призначення. Як наслідок, частка країн ЄС у загальному імпорті товарів сягнула  37.9%.

 

Чисті надходження за фінансовим рахунком у серпні суттєво збільшилися порівняно з липнем (до 743 млн. дол. США) і були забезпечені операціями приватного сектору. Як і раніше, цьому в першу чергу сприяло скорочення обсягів готівкової валюти поза банками, яке за підсумками серпня прискорилося до 496 млн. дол. США. Крім того, за рахунок придбання банками ОВДП, емітованих урядом в іноземній валюті, скоротилися зовнішні активи банківського сектору (на 0.3 млрд. дол. США).

 

Також збільшився чистий приплив прямих іноземних інвестицій – до 194 млн. дол. США, 85% з яких було спрямовано до реального сектору. У цілому за вісім місяців поточного року надходження прямих іноземних інвестицій (без урахування операцій з переоформлення боргу в статутний капітал) майже удвічі перевищували обсяги за аналогічний період минулого року (1.2 млрд. дол. США порівняно з 0.7 млрд. дол. США відповідно).

 

Водночас, у серпні спостерігався незначний відплив боргового капіталу з приватного сектору (125 млн. дол. США). Насамперед він пов’язаний з виплатами банків за міжбанківськими кредитами та депозитами, та зменшенням залучень реальним сектором.

 

Платіжний баланс України в серпні зведено з профіцитом у розмірі 518 млн. дол. США. Це дало змогу здійснити планове погашення боргу перед МВФ на суму 363 млн. дол. США та наростити обсяги міжнародних резервів. За підсумками восьми місяців профіцит зведеного платіжного балансу досягнув майже 1.3 млрд. дол. США (за відповідний період минулого року – 533 млн. дол. США).

 

Обсяг міжнародних резервів України станом на 01 вересня 2017 року становив 18.0 млрд. дол. США, що покриває 3.6 місяця майбутнього імпорту.

 

З оновленими даними за підсумками серпня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.

 

Детальніше про макроекономічні тенденції липня читайте у "Макроекономічному та монетарному огляді" (вересень 2017 року), який буде опубліковано 29 вересня 2017 року.

 


 

[повернутись