Національний банк України

Нова програма співпраці України з МВФ: НБУ має залишатися незалежним і продовжувати реформи у фінсекторі
[повернутись

19.12.2018

прес-реліз

 

"Підтримка України Міжнародним валютним фондом є вкрай важливим сигналом як для українців, так і для міжнародних інвесторів - особливо в умовах розгортання нового політичного циклу - що реформи в Україні тривають. Зокрема - у фінансовому секторі", - підкреслив Голова Національного банку Яків Смолій у відповідь на схвалення Радою директорів Міжнародного валютного фонду нової програми співпраці з Україною на умовах Stand-By Arrangement (SBA).

 

Затверджена вчора 14-місячна програма співпраці України та МВФ фокусується, зокрема, на продовженні тих реформ, реалізація яких забезпечувала макроекономічну та фінансову стабільність в країні впродовж останніх років. А саме - режиму таргетування інфляції і гнучкого курсоутворення гривні, які стали дієвим інструментом зниження інфляції в Україні з понад 60% у квітні 2015 року до поточних 10% і 5% в середньостроковій перспективі.

 

"Уперше в історії України виконання цілі з інфляції, яку встановив Національний банк, стало і одним з цільових показників програми МВФ. Це підтверджує, що низька і стабільна інфляція є необхідною передумовою стійкого економічного зростання, а режим інфляційного таргетування - найефективніший шлях до неї. Спільні цілі у цій площині означають, що МВФ вірить у спроможність Національного банку знизити інфляцію до 5% і утримувати її на такому рівні впродовж тривалого періоду", - розповів Яків Смолій.

 

Однак для цього, як зазначено у офіційній заяві МВФ, критичним буде збереження незалежності Національного банку.

 

Інший фокус нової програми - зміцнення фінансового сектору та подальше відновлення банківського кредитування.

 

Так, одним зі структурних маяків програми стало ухвалення Верховною Радою законопроекту про "спліт" (№ 2413-а), що дасть змогу втілити реформу небанківського фінансового сектору шляхом розподілу функцій регулювання ринків фінпослуг, які на сьогодні здійснює Нацкомфінпослуг, між Національним банком та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Ухвалення законопроекту дозволить привести небанківський фінансовий ринок у відповідність до європейських стандартів, підвищить якість роботи фінансових компаній та захист споживачів фінпослуг, а також створить умови для приходу на цей ринок нових іноземних гравців.

 

"Водночас нова програма співпраці України та МВФ - це й "подушка безпеки", яка допоможе підтримати макрофінансову стабільність у країні в умовах суттєвих платежів за зовнішнім боргом обсягом близько 6 млрд дол. США, які очікують на нашу державу впродовж наступного року", - зауважив Голова Національного банку. 

 

За рахунок нової програми SBA обсягом 2,8 млрд СПЗ (близько 3,9 млрд дол. США), залучення на міжнародних ринках капіталу завдяки гарантії на 750 млн дол. США, яку вчора схвалила Рада виконавчих директорів Світового банку, а також фінансуванню від Європейської комісії обсягом 1 млрд євро Україна зможе збільшити міжнародні резерви до близько 20 млрд дол. США на кінець 2018 року, що перевищує останній прогноз Національного банку, і підтримати їх на належному рівні у 2019 році.

 

 

Довідково

 

Подробиці про зобов‘язання, які Україна взяла на себе в рамках нової програми співпраці з МВФ, її структурні маяки та кількісні критерії, яких необхідно досягнути, будуть оприлюднені у Меморандумі про економічну та фінансову політику.


 

[повернутись